Προκήρυξη κατάθεσης κλειστών προσφορών για επείγουσες εργασίες ενσύρματης δικτύωσης στις αίθουσες του σχολείου.

Στο κτίριο του σχολείου μας (2ο Πρότυπο Γενικό Λύκειο Βόλου), πρέπει άμεσα και μέχρι το τέλος Αυγούστου να πραγματοποιηθούν εργασίες καλωδίωσης δικτύου. Μετά από την αρνητική απάντηση για την υλοποίηση του έργου από το τμήμα ηλεκτροφωτισμού του Δήμου Βόλου, ο Διευθυντής του 2ου Πρότυπου Γενικού Λυκείου Βόλου προτίθεται να αναθέσει επείγουσες εργασίες ενσύρματης δικτύωσης στις αίθουσες του σχολείου και ζητά κατάθεση κλειστών προσφορών για την υλοποίηση του έργου. Ο ενδεικτικός προϋπολογισμός του έργου είναι 2200 ευρώ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ.

Την κατάθεση της προσφοράς μπορείτε να την παραδίδετε στο σχολείο, στο Διευθυντή, καθημερινά από ώρα 09:30 π.μ έως 12:00, μέχρι την Τρίτη 22/08/2023 και ώρα 12.00.

Συγκεκριμένα, μετά από τεχνική έκθεση που έλαβε υπόψιν ο Διευθυντής του σχολείου οι προδιαγραφές που ζητούνται για το έργο είναι οι παρακάτω:

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΥΛΙΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

1. 1 τεμάχιο PatchPanel24 Ports(Αναγνώριση των θυρών με την μορφή αριθμημένων πεδίων.Σχεδιασμένο για 19 καμπίνες ραφιού.Γενικές IDC/LSA υποδοχές σύμφωνα με T568A/B.)
  1. 1 τεμάχιο Οργανωτής καλωδίων (Οργανωτής τακτοποίησης καλωδίων patchcord και μεικτονόμησης rack καμπίνας.
  2. 650 μέτρα καλώδιο δικτύου (καλώδιο διασύνδεσης τύπου UTPCat 6).
  3. 150 μέτρα κανάλια-Σπιράλ Προστασίας (Κανάλια- Σπιράλ όδευσης καλωδιώσεων σε εκτεθειμένα σημεία).

5. 12 Πρίζες Δικτύου (Μονές τερματικές πρίζες δικτύου Cat6).

1. Μικροϋλικά Δομημένης Καλωδίωσης

7. 2 τεμάχια AccessPoint Διαμοιρασμού Ασύρματων Δικτύων

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ

Kατασκευή δομημένης καλωδίωσης από το κεντρικό rack του εργαστηρίου πληροφορικής που τερματίζει η οπτική ίνα προς όλες τις αίθουσες διδασκαλίας του σχολείου.

Βασικά στοιχεία για το έργο

1. Οι καλωδιώσεις να ξεκινήσουν από το κεντρικό rack και θα τερματίζουν σε πρίζα δικτύου στην κάθε αίθουσα απευθείας
  2. Όλα τα υλικά θα πρέπει να είναι  κατηγορίας Cat6 (Patch Panel, Cable, Πρίζες).
  3. Στο Patch Panel θα πρέπει να γίνει αναγραφή από τον κατασκευαστή για αντιστοίχιση τις πόρτας με την πρίζα.
  4. Ο Κατασκευαστής θα πρέπει να παραδώσει εγγράφως τα αποτελέσματα της πιστοποίησης της κάθε γραμμής από ειδικό όργανο πιστοποίησης.
  5. Οι εργασίες να συντελεστούν βάσει των Διεθνών Προτύπων Τοποθέτησης & Πιστοποίησης Δομημένης Καλωδίωσης κατηγορίας Cat6.
  6. Οι καλωδιώσεις να προστατεύονται με ηλεκτρολογικό κανάλι καθ’ όλη την πορεία τους από το κεντρικό Rackμέχρι τις αίθουσες. Όλες οι καλωδιώσεις να ξεκινήσουν από το κεντρικό Rackκαι να τερματίζουν στην κάθε αίθουσα χωρίς ενδιάμεσα Switch.
  7. Τα τερματικά πριζάκια καθώς και το PatchPanel  να καλύπτονται από Διεθνή Πρότυπα κατηγορίας Cat6.
  8. Μετά την ολοκλήρωση των εργασιών να διεξαχθεί Πιστοποίηση των καλωδιώσεων για την ορθή λειτουργία του δικτύου βάσει των προτύπων που απαιτούνται, από ειδικό όργανο πιστοποίησης  Κατηγορίας D/E/EA/FA, κατηγορίας 5e/6/6A, το νέο σχέδιο CAT8 καθώς και τα σχέδια προτύπων ISOκατηγορία Ι και ΙΙ. Ο  κατασκευαστής θα πρέπει να παραδώσει εγγράφως στον Διευθυντή του σχολείου τα αποτελέσματα της πιστοποίησης της κάθε γραμμής από το ειδικό όργανο πιστοποίησης.
  9. Σύνταξη και υποβολή προσφορών: Οι προσφορές υποβάλλονται στο σχολείο, σε κλειστό φάκελο. Στην προσφορά υποχρεωτικά θα καταγράφονται, 1. τα υλικά και 2. Η τελική συνολική τιμή της προφοράς, μαζί με τα εργατικά και ότι άλλο απαιτείται, συμπεριλαμβανομένου και του Φ.Π.Α..
  10. Αξιολόγηση προσφορών:H αξιολόγηση των προσφορών θα γίνει από το Συμβούλιο της Σχολικής Κοινότητας και θα πραγματοποιηθεί σε μια φάση που θα περιλαμβάνει τα παρακάτω επιμέρους στάδια:α) Παραλαβή των φακέλων και αποσφράγιση προσφορώνβ. Έλεγχοςγ. Αξιολόγηση οικονομικής προσφοράςδ. Επιλογή αναδόχου.

Οι προσφορές δεν πρέπει να έχουν ξύσματα, σβησίματα, προσθήκες, διορθώσεις. Εάν υπάρχει στην προσφορά οποιαδήποτε προσθήκη ή διόρθωση, αυτή πρέπει να είναι καθαρογραμμένη ή μονογραμμένη από τον προσφέροντα. Η προσφορά θα απορρίπτεται, εάν σ’ αυτήν υπάρχουν διορθώσεις που την καθιστούν ασαφή, κατά την κρίση του οργάνου αξιολόγησης των προσφορών. Όσοι ενδιαφέρονται να λάβουν μέρος μπορούν να υποβάλουν τις προσφορές τους, σύμφωνα με τους παρακάτω τρόπους:

α) προσωπικά ή με εκπρόσωπο στο γραφείο του Διευθυντή του 2ου Προτύπου Γενικού Λυκείου Βόλου.

β) με συστημένη ταχυδρομική επιστολή που θα απευθύνεται στο 2ο Πρότυπο Γενικό Λύκειο Βόλου. Οι εκπρόθεσμες προσφορές δεν λαμβάνονται υπόψη και επιστρέφονται χωρίς να αποσφραγισθούν, έστω και αν η καθυστέρηση οφείλεται σε οποιαδήποτε αιτία του ταχυδρομείου , των διανομέων, των μέσων συγκοινωνίας.

Επιλογή αναδόχου/προμηθευτή

Για την αξιολόγηση των προσφορών και την επιλογή της πλέον συμφέρουσας από οικονομική άποψη προσφοράς η Επιτροπή έχει την αρμοδιότητα και ευθύνη επιλογής της επιχείρησης που θα υλοποιήσει το έργο. Η επιλογή καταγράφεται στο πρακτικό που συντάσσεται και στο οποίο αναφέρονται με σαφήνεια το κριτήρια επιλογής. Το εν λόγω πρακτικό, εφόσον ζητηθεί, κοινοποιείται από τον Διευθυντή του2ου Προτύπου Γενικού Λυκείου Βόλουσε κάθε συμμετέχοντα ή/και έχοντα νόμιμο δικαίωμα να ενημερωθεί, ο οποίος μπορεί να υποβάλει ένσταση κατά της επιλογής εντός δύο (2) ημερών από τη σύνταξη του πρακτικού επιλογής. Μετά την αξιολόγηση  των προσφορών και την εξέταση των ενδεχόμενων ενστάσεων, γίνεται η τελική επιλογή και το 2ο Πρότυπο Γενικό Λύκειο Βόλου μέσω του Δ.Σ. της Σχολικής Κοινότητας υποβάλλει τα σχετικά έγγραφα στη σχολική επιτροπή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Βόλου προς έγκριση χρηματοδότησης της υλοποίησης των εργασιών ενσύρματης δικτύωσης στις αίθουσες του 2ου Προτύπου Γενικού Λυκείου Βόλου.

Δημήτριος Σπανόπουλος