Τίτλος και θέμα: «Μαθητική Δημοσιογραφία» – Δημιουργία ψηφιακού περιοδικού και ιστολογίου.

Σκοπός και στόχοι: Ο σκοπός είναι η ανάπτυξη γνώσης, δεξιοτήτων και κοινωνικής διάθεσης των μαθητών μέσω της δημιουργίας ψηφιακών μέσων ενημέρωσης. Οι στόχοι περιλαμβάνουν την ενίσχυση της συνεργασίας και την ανάπτυξη δεξιοτήτων επίλυσης προβλημάτων.

Διάρθρωση: Ο όμιλος περιλαμβάνει φάσεις όπως την εξοικείωση και την εκπαίδευση στη δημοσιογραφία και τη δημιουργία ψηφιακού υλικού. Επιπλέον, προβλέπονται επισκέψεις σε ραδιοφωνικούς σταθμούς και ιστοσελίδες για ενθάρρυνση της ενασχόλησης με τη δημοσιογραφία.

Η πρόταση αυτή παρέχει ένα ενδιαφέρον, εκπαιδευτικό πλαίσιο για την ανάπτυξη δεξιοτήτων και γνώσεων στον τομέα της δημοσιογραφίας, ενισχύοντας ταυτόχρονα τη συνεργατικότητα και τη δημιουργικότητα των μαθητών. Είναι μια εξαιρετική πρωτοβουλία για την εκπαίδευση των μαθητών και την προετοιμασία τους για την ψηφιακή εποχή!