Δομή Ιστορικό

Το 2° Πρότυπο Γενικό Λύκειο Βόλου είναι ένα από τα πρώτα σχολεία του Βόλου. Ιδρύθηκε το 1938 και μετά από πολλές μετεγκαταστάσεις, λόγω του Β’ παγκοσμίου πολέμου και των καταστροφικών σεισμών του 1955, αποκτά το 1971 δικό του διδακτήριο στο κτιριακό συγκρότημα στην παραθαλάσσια περιοχή του Αναύρου όπου στεγάζεται μέχρι και σήμερα.

Μετά από συνεχείς αλλαγές των νομοθετικών πλαισίων, με κυριότερη αυτή του 1976 στο ίδιο διδακτήριο λειτούργησε το Β’ Γυμνάσιο Αρρένων Βόλου (τριτάξιο) και το Β’ Λύκειο Αρρένων Βόλου (τριτάξιο) ενώ από το 1979 με την κατάργηση των αμιγών σχολείων, λειτουργεί ως μικτό το 2° Γυμνάσιο και 2° Γενικό Λύκειο Βόλου.

Το 2021 με την απόφαση 51614/Δ6/11-05-2021, ΦΕΚ 1895 τ. β’ το Σχολείο μας, λόγω της ιστορικότητας, των σταθερών υψηλών αποδόσεων και της μεγάλης προσφοράς του στην κοινωνία της Μαγνησίας και της ευρύτερης περιοχής της Θεσσαλίας, χαρακτηρίστηκε ως Πρότυπο 2° Γενικό Λύκειο Βόλου, συνδεδεμένο με το επίσης χαρακτηρισμένο με την ίδια απόφαση, συναυλιζόμενο Πρότυπο 2ο Γυμνάσιο Βόλου.

Στο κεντρικό διώροφο κτήριο του σχολείου λειτουργούν δώδεκα αίθουσες διδασκαλίας (έξι ανά όροφο) ενώ στο ισόγειο βρίσκονται τα γραφεία και εργαστήρια Πληροφορικής, Φυσικής, και Χημείας. Σε συνέχεια του κεντρικού κτηρίου στεγάζονται Αίθουσα Εκδηλώσεων και άλλες έξι (6) βοηθητικές αίθουσες ενώ στο υπόγειο με εξωτερική αυλή βρίσκονται τα Γυμναστήρια τόσο του δικού μας σχολείου όσο και του Γυμνασίου.

Εγκαταστάσεις

• Στο κεντρικό διώροφο κτήριο του σχολείου λειτουργούν δώδεκα αίθουσες διδασκαλίας (έξι ανά όροφο)
  • Στο ισόγειο βρίσκονται τα γραφεία και εργαστήρια Πληροφορικής, Φυσικής, και Χημείας.
  • Σε συνέχεια του κεντρικού κτηρίου στεγάζονται Αίθουσα Εκδηλώσεων και άλλες έξι (6) βοηθητικές αίθουσες
  • Στο υπόγειο με εξωτερική αυλή βρίσκονται τα Γυμναστήρια τόσο του δικού μας σχολείου όσο και του Γυμνασίου.
  • Στο ισόγειο βρισκονται το εργαστηριο φυσικων επιστημων, το εργαστηριο χημειασ και η δανειστικη βιβλιοθηκη του σχολειου μασ
2ο Πρότυπο Γενικό Λύκειο Βόλου

Σε νούμερα