Τίτλος και θέμα: «Από τον Όμηρο στην Poetry Slam και τα raps» – Εξερευνώντας την προφορική ποίηση και τον έμμετρο λόγο μετά μουσικής.

Σκοπός και στόχοι: Σκοπός είναι η ενθάρρυνση της έκφρασης και της τέχνης μέσω της ποίησης και των raps. Οι στόχοι περιλαμβάνουν την ανάπτυξη γλωσσικών δεξιοτήτων, τη δημιουργικότητα και τη συμμετοχή σε διαγωνισμούς.

Διάρθρωση: Ο όμιλος λειτουργεί από Οκτώβριο έως Μάιο, προσφέροντας εκπαίδευση και εξάσκηση στην ποίηση, τα poetry slam και τα raps, με ποικίλες διδακτικές μεθοδολογίες και εκπαιδευτικές επισκέψεις. Το διδακτικό υλικό περιλαμβάνει βιβλία, θεωρία λογοτεχνίας, ποιητικά έργα και αποσπάσματα από ταινίες. Αξιολόγηση γίνεται μέσω των δημιουργικών προτάσεων των μαθητών, με τη δημοσίευση των κειμένων τους σε blog και τη συμμετοχή σε λογοτεχνικούς διαγωνισμούς.

Συνοψίζοντας, ο μαθητικός όμιλος στοχεύει στην προώθηση της ποίησης, της προφορικής ποίησης και του έμμετρου λόγου μετά μουσικής, προσφέροντας στους μαθητές μια ευκαιρία να εκφραστούν δημιουργικά και να εξερευνήσουν την τέχνη και τον εαυτό τους!