Τίτλος και θέμα: «Η περίπτωση του Βόλου μετά το μεγάλο σεισμό του 1955. Ξυπνώντας τη συλλογική μνήμη…»

Σκοπός και στόχοι: Ανάδειξη και εξερεύνηση της τοπικής και περιβαλλοντικής ιστορίας του Βόλου μετά τον μεγάλο σεισμό του 1955. Ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων μέσω ομαδικών δραστηριοτήτων, εξοικείωση με την ανάγνωση και ερμηνεία ιστορικών πηγών, κριτική αντιμετώπιση των ιστορικών πηγών, ανάδειξη της πολυπλοκότητας της ιστορίας, ευαισθητοποίηση για περιβαλλοντικά ζητήματα, δράση ως ενεργοί πολίτες για τη διατήρηση του αστικού τοπίου.

Διάρθρωση: Ομάδες εργασίας ερευνούν τον Βόλο μετά τον σεισμό του 1955. Επίσκεψη σε αρχεία και συνεντεύξεις για τη συλλογή πληροφοριών. Παρουσίαση αποτελεσμάτων στο σύνολο των μαθητών. Ετεροαξιολόγηση και αυτοαξιολόγηση. Δημοσίευση του υλικού και πρόταση προς τον Δήμο για τον εξωραϊσμό του αστικού τοπίου.

Ο Όμιλος Τοπικής & Περιβαλλοντικής Ιστορίας στοχεύει στην ενεργό συμμετοχή των μαθητών στην έρευνα και ανάδειξη της ιστορίας της πόλης τους, προωθώντας την κριτική σκέψη και την περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση!