Τίτλος και θέμα: «Φύση, άνθρωπος και κλιματική αλλαγή» – Διαθλάσεις της φύσης στη νεοελληνική λογοτεχνία.

Σκοπός και στόχοι: Ο σκοπός είναι να αφυπνιστεί η δημιουργικότητα, η φαντασία, η νοητική ευχέρεια και η πρωτοτυπία σκέψης των μαθητών μέσω της λογοτεχνίας, ενώ παράλληλα ενισχύει την ευαισθησία στα προβλήματα του περιβάλλοντος και της κλιματικής αλλαγής.

Διάρθρωση: Ο όμιλος θα διαρθρωθεί σε διάφορες ενότητες που θα εξετάζουν σύγχρονα περιβαλλοντικά θέματα μέσα από τη λογοτεχνία. Η διαδικασία θα περιλαμβάνει συζητήσεις και δραστηριότητες, με στόχο την ενεργή συμμετοχή των μαθητών.

Η συμμετοχή στον όμιλο είναι ανοικτή σε όλους τους μαθητές του Λυκείου, χωρίς προαπαιτούμενα, και θα υπάρχει συνεργασία με τη Σύμβουλο των Φιλολόγων και το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας για εμπλουτισμό και επαφή των μαθητών με την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση!