Τίτλος και Θέμα: Ο τίτλος «Ορθοδοξία και Ελληνισμός στο έργο του Γεωργίου Σεφέρη» καθορίζει το βασικό θέμα του ομίλου, που επικεντρώνεται στον ποιητή Γιώργο Σεφέρη και τη σχέση του έργου του με την Ορθοδοξία και τον Ελληνισμό.

Σκοπός και Στόχοι: Ο κύριος στόχος του ομίλου είναι να αναδείξει την ποιητική κληρονομιά του Γεωργίου Σεφέρη και να ερευνήσει τη σχέση του με την ελληνική παράδοση και την Ορθοδοξία. Οι μαθητές θα εξοικειωθούν με το έργο του Σεφέρη, τον ελληνικό πολιτισμό και τη θρησκευτική διάσταση στην ποίησή του.

Διάρθρωση: Ο όμιλος θα διαρθρωθεί σε διάφορες ενότητες που θα εξετάσουν ποικίλες πτυχές του έργου του Σεφέρη, όπως η πολιτική δράση, οι θρησκευτικές καταβολές και η πνευματική αρματωσιά. Αυτές οι ενότητες θα αποτελέσουν το πλαίσιο για την εξέταση και τον σχολιασμό των ποιημάτων του Σεφέρη.

Η πρόταση αυτή αναμένεται να ενθαρρύνει τους μαθητές μας να εξερευνήσουν την ποιητική κληρονομιά του Σεφέρη και να εμβαθύνουν στην κατανόηση του ελληνικού πολιτισμού και της Ορθοδοξίας. Είναι μια εξαιρετική ευκαιρία για τους μαθητές να αναπτύξουν τις λογοτεχνικές τους δεξιότητες και να εμπνευστούν από το έργο του Σεφέρη!