Για 3η συνεχή χρονιά θα λειτουργήσει στο 2ο Πρότυπο ΓΕΛ Βόλου Τμήμα Ενισχυτικής Διδασκαλίας για το Ειδικό Μάθημα των Αγγλικών. Ο ολοένα αυξανόμενος αριθμός σχολών που απαιτούν το Ειδικό μάθημα των Αγγλικών για την εισαγωγή σε αυτά (π.χ Ξένες Φιλολογίες, Δημοσιογραφία, Ναυτιλιακά, Τουριστικά , Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών), η ξεχωριστή και ιδιαίτερα απαιτητική ΕΒΕ ( Ειδική Βάση Εισαγωγής) του ίδιου του ειδικού μαθήματος αλλά και οι χαμηλές ‘πτήσεις’ που παρατηρούνται τα τελευταία χρόνια στις βαθμολογικές επιδόσεις των υποψηφίων ,έκριναν επιτακτική την ανάγκη δημιουργίας αυτού του τμήματος.
Οι μαθητές-υποψήφιοι που παρακολουθούν το συγκεκριμένο τμήμα πρωτίστως εκπαιδεύονται από την υπεύθυνη εκπαιδευτικό κα Αρχοντή Βασιλική Π.Ε 06 Αγγλικής Φιλολογίας- Γλωσσολόγο, Μ.Α στις στρατηγικές εκείνες που είναι απαραίτητες για την ορθή προσέγγιση κάθε θέματος της εξέτασης χωριστά. Με αυτό τον τρόπο διασφαλίζεται η έγκαιρη εξοικείωση των υποψηφίων με τύπους ασκήσεων που απαντώνται κυρίως στο ΚΠΓ και όχι στις υπόλοιπες πιστοποιήσεις. Επιπλέον , εξασκούνται πάνω σε υλικό που υπάρχει διαθέσιμο στο διαδίκτυο (θέματα προηγούμενων ετών)αλλά και σε έντυπο υλικό που έχει εκπονήσει για το σκοπό αυτό η διδάσκουσα. Για τη διδασκαλία γίνεται χρήση και της Αντεστραμμένης τάξης (Flipped Classroom) ενώ η αξιολόγηση είναι συστηματική και πραγματοποιείται με όλους τους προβλεπόμενους τρόπους (π.χ διαμορφωτική ,ενδυναμωτική και αθροιστική αξιολόγηση).
Το 2ο Πρότυπο ΓΕΛ Βόλου που στοχεύει στην ολιστική εκπαίδευση των μαθητών του δε γινόταν να μην καινοτομήσει και στον τομέα των ειδικών μαθημάτων ‘εξοπλίζοντας’ την πνευματική φαρέτρα τους με τα βέλη εκείνα που θα τους επιτρέψουν να στοχεύσουν ψηλά και μακριά.
Για το σχολικό έτος 2023-24 η Ενισχυτική διδασκαλία του Ειδικού Μαθήματος των Αγγλικών θα λειτουργεί κάθε Τρίτη 14.00 -15.30.