Στο πλαίσιο του θεσμού της ενισχυτικής διδασκαλίας δημιουργήθηκε στο σχολείο μας τμήμα στο μάθημα των Λατινικών, το οποίο θα απευθύνεται στους μαθητές της Α΄ και της Β΄ Λυκείου. Δίνεται έτσι η ευκαιρία σε όσους μαθητές της Α’ Λυκείου έχουν ήδη αποφασίσει να ακολουθήσουν θεωρητικές-ανθρωπιστικές σπουδές να έχουν μια πρώτη γνωριμία με τη γλώσσα των Λατινικών και να προσεγγίσουν τα κείμενα της Λατινικής Λογοτεχνίας μέσα από ποικίλες διδακτικές στρατηγικές, απόλυτα εναρμονισμένες με την ηλικία τους. Η πρόσκληση απευθύνεται και στους μαθητές της θεωρητικής-ανθρωπιστικής κατεύθυνσης της Β΄ Λυκείου, που έχουν ανάγκη ενίσχυσης στο μάθημα των Λατινικών, αλλά και σε εκείνους που ενδιαφέρονται να προσεγγίσουν και μέρος της εξεταστέας ύλης της Γ΄ Λυκείου.
Υπεύθυνη της Ενισχυτικής των Λατινικών: Μανδάλου Παναγιώτα, Φιλόλογος, ΜSc,