Την Τρίτη 9 Ιανουαρίου 2024 φιλοξενήσαμε στο σχολείο μας την Inter Alia, μη κερδοσκοπικό οργανισμό πολιτικής δράσης, η οποία υλοποίησε επιτυχώς ένα εργαστήριο μη τυπικής μάθησης στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού project “Born in EU”.

Το project, που χρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα CERV και υλοποιείται σε πέντε χώρες (Γερμανία, Ιταλία, Ισπανία, Πολωνία και Ελλάδα), έχει ως στόχο τη δημιουργία μιας ενεργής και χωρίς αποκλεισμούς ευρωπαϊκής κοινωνίας των πολιτών.

Το εργαστήριο διήρκεσε 7 ώρες και είχε στόχο την εξοικείωση των μαθητών μας με τα ευρωπαϊκά θέματα και την ενεργοποίησή τους ως Ευρωπαίοι πολίτες.

Οι μαθητές μας συμμετείχαν διαδραστικά και συμμετοχικά, παρουσιάζοντας στρατηγικές προτάσεις πολιτικής για την ΕΕ.

Οι προτάσεις αυτές θα μετουσιωθούν σε μικρά βίντεο που θα δημοσιευτούν σε ηλεκτρονική πλατφόρμα, δίνοντας τη δυνατότητα στο ευρύ κοινό να ψηφίσει.

Οι 5 νικητές με τις περισσότερες ψήφους θα απολαύσουν ένα study visit στις Βρυξέλλες, με τα έξοδά τους καλυμμένα από τη διοργάνωση.

Οι προτάσεις των μαθητών μας θα χρησιμοποιηθούν για επικοινωνιακές εκστρατείες, στοχεύοντας στην ακρόαση των αναγκών των νέων από τους υπεύθυνους για τη χάραξη Ευρωπαϊκής πολιτικής.

Το 2ο Πρότυπο Γενικό Λύκειο Βόλου εκφράζει τις ειλικρινείς ευχαριστίες του προς τον μη κερδοσκοπικό οργανισμό Inter Alia για την εξαιρετική συνεργασία και το εξαιρετικό εργαστήριο που υλοποίησε στο σχολείο μας σήμερα.

Η παρουσία σας στο 2ο Πρότυπο Γενικό Λύκειο Βόλου ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και εκπαιδευτική. Το προσαρμοσμένο εργαστήριο που παρουσιάσατε προσέφερε στους μαθητές μας μια μοναδική ευκαιρία να εξοικειωθούν με τα ευρωπαϊκά θέματα και να ενεργοποιηθούν ως πολίτες.

Οι μαθητές μας ανταποκρίθηκαν θετικά, συμμετείχαν δραστήρια στις δραστηριότητες του εργαστηρίου και προέκυψαν δημιουργικές προτάσεις πολιτικής για την ΕΕ. Η επιτυχία αυτή οφείλεται στην εξαιρετική οργάνωση και επαγγελματισμό της ομάδας σας.

Εκφράζουμε την ευγνωμοσύνη μας για τη συνεισφορά σας στην εκπαιδευτική μας πορεία και είμαστε βέβαιοι ότι οι προτάσεις που δημιουργήθηκαν θα συμβάλουν στη διαμόρφωση πιο ενεργών και ενημερωμένων Ευρωπαίων πολιτών.