Τo Υπουργείo Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού ανακοίνωσε τη διαθεσιμότητα της νέας υπηρεσίας «Βεβαίωση Φοίτησης Μαθητή/τριας» μέσω του gov.gr.

Οι κηδεμόνες και οι ενήλικοι μαθητές μπορούν να εκδώσουν ηλεκτρονικά τη βεβαίωση φοίτησης στο my.gov.gr.

Η υπηρεσία είναι προσβάσιμη είτε μέσω του gov.gr είτε μέσω της ενότητας «Εκπαίδευση» και της υποενότητας «Εγγραφή σε σχολείο».

Η διαδικασία έκδοσης είναι απλή και λαμβάνετε τη βεβαίωση φοίτησης για εσάς ή το παιδί σας από την Πρωτοβάθμια ή τη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση χρησιμοποιώντας τους προσωπικούς σας κωδικούς πρόσβασης στο Taxisnet.

Οι βεβαιώσεις φοίτησης περιλαμβάνουν τα παρακάτω στοιχεία:

α) Στοιχεία ταυτοποίησης του/της μαθητή/τριας (ονοματεπώνυμο του/της μαθητή/τριας, ονοματεπώνυμο πατέρα και μητέρας),

β) στοιχεία του σχολείου φοίτησης (όνομα σχολείου φοίτησης, τάξη εγγραφής στο τρέχον σχολικό έτος, περιφερειακή διεύθυνση εκπαίδευσης του σχολείου, διεύθυνση σχολείου, ΤΚ, τηλέφωνο, email).

Τα στοιχεία προέρχονται από το πληροφοριακό σύστημα «myschool» του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού.

Μπορείτε να την αποστείλετε ηλεκτρονικά ή να την εκτυπώσετε για να την καταθέσετε σε έντυπη μορφή, χωρίς την ανάγκη επικύρωσης.

Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφθείτε το gov.gr στον σύνδεσμο: https://www.gov.gr/upourgeia/upourgeio-paideias-kai-threskeumaton/paideias-kai-threskeumaton/attending-school