ομιλος ομιλ ομι ομ ο

Ο όμιλος απαρτίστηκε από είκοσι παιδιά που δεν ήθελαν μόνο να ζωγραφίσουν για να «γεμίσουν» τους τοίχους του σχολείου, αλλά για να δημιουργήσουν και να εκ­φραστούν. Δεν ήταν άλλωστε τυ­χαίο ότι επέλεξαν εικόνες με νόη­μα και κοινωνικά μηνύματα. Ανάμεσα στις θεματικές μας ήταν η αποδοχή της διαφορετικότητας, η υπεράσπιση της ισότητας, η πε­ριβαλλοντική κρίση.

Στις εβδομαδιαίες συναντήσεις μας, περάσαμε δημιουργικά, συζητήσαμε, ακούσαμε μουσικές, είχαμε και την ε­πίσκεψη της γραφίστριας κ. Καμπούρη απ’ το 1ο ΕΠΑΛ που μας έδωσε συμ­βουλές πάνω στα έργα μας.

Προς το τέλος της χρονιάς, πήγαμε κι εμείς μία επίσκεψη, με τη συνοδεία επίσης και της υποδιευθύντριας κ. Λυκοδήμου, στο Κέντρο Τέχνης Τζόρτζιο ντε Κίρικο στο Βόλο (κι ευχαριστούμε την κ. Δρανδάκη για την υποδοχή και την ξενάγηση).

Ο όμιλος άφησε την πινελιά του στο σχολείο κι ελπίζουμε πως τα έργα θα μείνουν στους τοίχους για πολλά χρόνια.

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Μαρία Μουρελάτου, Βιολόγος