Υπέροχες εμπειρίες αποκόμισαν οι μαθητές της Α΄ Τάξης του σχολείου μας, κατά τη διάρκεια εκπαιδευτικής εκδρομής σε σπουδαία ιστορικά τοπόσημα της πατρίδας μας: Γαλαξίδι με το περίφημο Ναυτικό Μουσείο,  Κάστρο Ναυπάκτου  (όπου έγινε η μεγάλη Ναυμαχία το 1571), Αρχαιολογικό Μουσείο και Κάστρο Πατρών, Αγ. Ανδρέας,  ο μεγαλύτερος ορθόδοξος ναός της Ελλάδας, Καλάβρυτα (Μαρτυρικό χωριό),  Αγία Λάβρα (γνωστή ως τόπος έναρξης της Ελληνικής Επανάστασης), Μονή Μεγάλου Σπηλαίου (ιστορικό μοναστήρι των Καλαβρύτων. Ένα από τα σπουδαιότερα προσκυνήματα της Ορθοδοξίας στον Ελληνικό χώρο), Αρχαία Ολυμπία (Μουσείο και αρχαιολογικός χώρος), Αχάια Κλάους (ιδρύθηκε το 1861 και είναι το παλαιότερο οινοποιείο της Ελλάδας).

Ήταν μία πολύ ενδιαφέρουσα περιήγηση στις μεγάλες στιγμές της συλλογικής μας διαδρομής, με κορυφαίες κατακτήσεις του πνεύματος όσο και δραματικά γεγονότα που σφράγισαν την εθνική μας ιδιοσυστασία. Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν από τα τοπία της περιοχής και τα μουσειακά εκθέματα, συγκινήθηκαν, έμαθαν πολλά που δεν γνώριζαν, διεύρυναν τους ορίζοντες , εμβάθυναν τις μεταξύ τους σχέσεις. Μία εμπειρία που αξίζει να επαναληφθεί σε μεταγενέστερο χρόνο και σε άλλον ελκυστικό προορισμό της χώρας μας

Συνοδοί καθηγητές

Γάκη Μαριάνθη