Σήμερα, στις 23 Απριλίου 2024, η αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας φιλοξένησε μια σπουδαία εκδήλωση.

Η Ομάδα Προφορικής Ιστορίας του Σχολείου μας, υπό την επίβλεψη των φιλολόγων μας, της κυρίας Μαριάνθη Γάκη και της κυρίας Παναγιώτας Μανδάλου, παρουσίασε την καινοτόμο δράση με τίτλο «Παρθεναγωγείο Βόλου, Παιδαγωγικές πρακτικές και κοινωνικές αντιδράσεις».

Η εκδήλωση ξεκίνησε με την παρουσίαση του προγράμματος, των δράσεων που υλοποιήθηκαν, της συνεργασίας με το Πειραματικό ΓΕΛ των Πατρών και της ένταξής μας στο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας.

Παρουσιάστηκαν μικρά αποσπάσματα από συνεντεύξεις μαθητών με τους γονείς και τους παππούδες τους που μας έδωσαν ενδιαφέρουσες εικόνες από τα παλιά μαθητικά χρόνια, αναδεικνύοντας τη σημασία της Προφορικής Ιστορίας στην ιστορική έρευνα.

Ακολούθησε η προβολή δύο βίντεο σχετικά με το Παρθεναγωγείο του Βόλου και την αποτίμηση του έργου του Αλ. Δελμούζου.

Είχαμε την τιμή να υποδεχθούμε δύο προσκεκλημένους, τους μεγάλους ηθοποιούς μας Βασίλη Μητσάκη και Αμαλία Γκιζά.

Οι ερωτήσεις από τις «Μικρές Ερευνήτριες» έφεραν στο προσκήνιο τις δικές τους μαθητικές μνήμες, ενώ στη συνέχεια παρουσιάστηκαν δρώμενα που αναπαρέστησαν την ατμόσφαιρα της εποχής, όπως η επίσκεψη του Δεσπότη στο Παρθεναγωγείο και το τελευταίο μάθημα του Δελμούζου.

Ευχαριστούμε θερμά όλους όσους παρευρέθηκαν και στήριξαν αυτήν την εξαιρετική εκδήλωση.