Με υπερηφάνεια, ανακοινώνουμε την επιτυχία των μαθητών μας στο 10ο Μαθητικό Συνέδριο Επιστήμης & Τεχνολογίας (ACSTAC), που διεξήχθη από τις 19 – 20 Απριλίου 2024 στο Κολλέγιο Ανατόλια στη Θεσσαλονίκη.

Οι μαθητές μας κατέκτησαν το πρώτο βραβείο στην κατηγορία «Επιστήμη και Τέχνη».

Η εργασία τους «Λιποσώματα: Ένας σύγχρονος Δούρειος Ίππος στην Καταπολέμηση του Καρκίνου» απέσπασε την αναγνώριση των κριτών, καθώς και των συμμετεχόντων, για την εξαιρετική ερευνητική τους προσέγγιση.

Συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες μας, Χριστίνα Πρίφτη, Βλάση Παχιό, Αναστασία Σκολαρίκη , Απωλλίνα Σπανοδήμου, Μαρία Τσάμη, Τριανταφυλλιά Σακισλή , Κωνσταντίνα Πολίτη, Νικόλαο Μιχαήλ και Ματθίλδη Μακροσάββα καθώς και στην κυρία Ειρήνη Ανδρεάκου για την βράβευσή τους.

Είμαστε περήφανοι για την αντιπροσώπευση και τη βράβευση του 2ου Προτύπου Γενικού Λυκείου Βόλου στον εν λόγω διαγωνισμό.