Το 2ο Πρότυπο Γενικό Λύκειο Βόλου, με χαρά και περηφάνεια, ανακοινώνει τα αποτελέσματα του 3ου ενδοσχολικού διαγωνισμού λογοτεχνίας για το σχολικό έτος 2023-2024.

Στο πλαίσιο του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων “Λογοτεχνήματα”, οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας ανταποκρίθηκαν για τρίτη σχολική χρονιά με αξιοσημείωτη δημιουργικότητα, υποβάλλοντας 60 λογοτεχνικά έργα.

Μετά από προσεκτική αξιολόγηση από την κριτική επιτροπή, σας παρουσιάζουμε τα τελικά αποτελέσματα:

Κατηγορία Διηγήματος:

• 1ο Βραβείο: “Με μια μελωδία στο πιάνο” από την Άννα Βεργώνη (Α΄ Τάξη)
  • 2ο Βραβείο: “Αχ! Πού να ‘ξερα!” από την Παναγιώτα Αγγέλη (Β΄ Τάξη)
  • 3ο Βραβείο (Διηγήματος): “Το μοιρολόι της μούσας” από τον Πρόδρομο Νατσικόπουλο (Β΄ Τάξη)
  • 3ο Βραβείο (Διηγήματος): “Το τελευταίο φιλί” από την Αναστασία Σκολαρίκη (Α΄ Τάξη)

Κατηγορία Ποιήματος:

• 1ο Βραβείο: “Μονοπάτι προς την ευημερία” από τη Σεβαστιανή Κωνσταντινίδη (Β΄ Τάξη)
  • 2ο Βραβείο: “Του θανάτου οι σταγόνες” από την Θάλεια Υφαντίδη (Γ΄ Τάξη)
  • 3ο Βραβείο: “Αίμα κυλά απ’ τα μάτια μου” από τη Μελίνα Χαραλαμπίδη (Α΄ Τάξη)
  • 1ος Επαίνος: “Ελλάδα μάνα των παιδιών σου” από την Αναστασία Σκολαρίκη (Α΄ Τάξη)
  • 2ος Επαίνος: “Το κλειδί” από τον Δημήτριο Γκολιώρη (Β΄ Τάξη)
  • 3ος Επαίνος: “Σκιές” από την Γεωργία Νικολαΐδη (Β΄ Τάξη)

Συγχαρητήρια σε όλους και όλες τους συμμετέχοντες για την υπέροχη προσπάθεια και τη δημιουργικότητά τους.

Τα έργα που παρουσιάστηκαν αξίζουν τον θαυμασμό μας και αποτελούν πηγή έμπνευσης για όλη τη σχολική μας κοινότητα.

Επιπλέον, επιθυμούμε να επισημάνουμε ότι ακόμη και τα έργα που δεν βραβεύτηκαν κέρδισαν θετικές εντυπώσεις από την κριτική επιτροπή.

Σας ευχαριστούμε όλους για τη συμμετοχή και την υποστήριξή σας σε αυτόν τον ενδοσχολικό λογοτεχνικό διαγωνισμό.

Από την κριτική επιτροπή

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες